SMOLEŃ – HOKEJ – POLSKA

Historia naszej marki

 

Wszystko zaczęło się w Krynicy w 1950 roku ,kiedy klub zdobywa Mistrzostwo Polski. Zespół składał się z zawodników takich jak np. Jeżak, Zieliński, Nowak, Csorich. Właśnie ten ostatni zasugerował aby Bronisław Smoleń wykonał kije hokejowe, o które było bardzo trudno w tych latach. Smoleń kołodziej, mistrz stolarstwa odpowiedział na prośbę gracza i wkrótce wyprodukował pierwsze kije o nazwie „ KRYNICA.”, które szybko stały się znane w całej Polsce. Przez swoją wytrwałość w doskonaleniu produkowania kijów Smoleń Bronisław osiągnął najwyższe standardy światowe. Swoją produkcję przeniósł do rodzinnej Męciny, gdzie w suterynach swojego domu prowadził produkcję. Z roku na rok kij hokejowy SMOLEŃ zyskiwał uznanie wśród najlepszych w Polsce i na świecie. Należeli do nich również Grant, Bill, Dick Warvick z Kanady a także mistrzowie świata Charłamow, Pietrow, Jakuszew z byłego ZSRR.

Na pamiętnych mistrzostwach świata Katowice-1976 rok Polska wygrała z ZSRR 6:4, a cała reprezentacja Polski grała kijami Smolenia. Kijami firmy SMOLEŃ w swojej karierze hokejowej grali miedzy innymi: Csorich, Lewacki, Zieliński, Pociecha, Kurek, Ziętara, Jasierski, Kokoszka, Obłój, Piecko, Gruth, Stopczyk, Jobczyk, Zabawa, Czerkawski, Tkacz, Kosyl, Kukla,Wieloch, Puzio, Klisiak .

Były to czasy kiedy Polska reprezentacja grała jak równy z równym z takimi zespołami jak: Finlandia, Niemcy, Szwajcaria, a niejednokrotnie takie drużyny jak Norwegia, Dania, Włochy nie miały szans w walce z Polakami zostając daleko w tyle za światową elitą.

Od 1992 roku po śmierci Bronisława Smolenia seniora firmę prowadzi syn Bronisław Smoleń Junior, który aby sprostać konkurencji ciągle poprawia i udoskonala swoją produkcję.

Po rozpadzie ZSRR powstało dodatkowo kilka groźnych reprezentacji hokejowych, z którymi musimy walczyć o jak najlepsze miejsce na świecie w tej dyscyplinie Sportu.

Firma SMOLEŃ również musi walczyć z powiększającą się konkurencją, oraz zmieniać technologię w swojej produkcji kijów hokejowych. W obecnym czasie produkujemy najwyższej jakości kompozytowe kije hokejowe, które skutecznie konkurują z najlepszymi kijami na świecie. Miejmy nadzieję że zarówno reprezentacja Polski w hokeju na lodzie z 90-cio letnią tradycją oraz firma SMOLEŃ z prawie 65- cio letnią tradycją będą utrzymywać się wśród najlepszych na świecie.

 

Nasza firma powstała w 1950 roku i od początku produkuje kije hokejowe.
Oprócz produkcji kijów hokejowych staramy się również zagłębić w to co daje nam sport.

Bronisław Smoleń

Właścicil
SMOLEŃ COMPANY

Dane marki Smolen

1950
Data założenia firmy
1000
Tysiące zrealizowanych zamówień
73
Lata tradycji
10
Oddziałów na świecie